Відповідно до Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” національним еталоном вважається еталон,  визнаний Мінекономіки, як основа для передачі значень величини іншим еталонам відповідної одиниці величини, що є в державі.

Національна еталонна база є науковим об’єктом, що становить національне надбання (постанова Кабінету Міністрів України від 19.12.2001 № 1709) та забезпечує єдність вимірювання у державі.

Еталонна база створює умови для підвищення якості продукції та ефективності виробництва, контролю стану навколишнього середовища та захисту життя і здоров’я громадян, підвищення обороноздатності країни, забезпечення вимог технічних регламентів.

На сьогодні еталонна база України складається з 79 національних еталонів, організаціями-зберігачами яких є наукові метрологічні центри, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 № 330:

ННЦ “Інститут метрології” (м. Харків), організація-зберігач 53 національних еталонів за видами вимірювань: електрика та магнетизм  (EM), довжина (L), маса та пов’язані з нею величини (M), фотометрія (PR), іонізуюче випромінювання (IR), термометрія (T), час і частота (TF);

ДП “Укрметртестстандарт” (м. Київ), організація-зберігач 19 національних еталонів за видами вимірювань: електрика та магнетизм (EM) підвид вимірювання – імпеданс (до діапазону в МГц), змінна напруга (до діапазону в МГц),  змінний струм, потужність змінного струму, висока напруга і струм; довжина (L) підвид вимірювання – кут; маса та пов’язані з нею величини (M) підвид вимірювання – сила, обертальний момент, в’язкість, витрата гарячої води; кількість речовини (QM); термометрія (T) підвид вимірювання – вологість;

ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” (м. Івано-Франківськ), організація-зберігач 4 національних еталонів за видом вимірювань маса та пов’язані з нею величини (M)підвид вимірювань – об’ємна витрата газу;

ДП НДІ “Система” (м. Львів), організація-зберігач 3 національних еталонів за видом вимірювань акустика, ультразвук, вібрація (AUV).

Комунікативна платформа з технічного регулювання в Україні запрошує усіх бажаючих ознайомитись із еталонною базою України. У коротких відео-роліках ви матимете можливість ознайомитись із особливостями зберігання, дослідження, звіряння та застосування еталонів безпосередньо від вчених – зберігачів еталонів.

Для зручності викладення інформації нижче у інфографічному форматі наведено перелік основних категорій національних еталонів, для більш предметного ознайомлення із якими необхідно перейти за посиланням «Детальніше» навпроти відповідного державного підприємства.

Задати питання